Lokalizacja: Miejscowość Wildschutz- Niemcy
 
Głębokość maksymalna: 74 metry

Średnia widoczność: 8-15 metrów

Dojazd:

Jedziemy autostradą A4 do Zgorzelca a następnie dalej na Lipsk. Następnie droga nr 87 na miejscowości: Taucha, Eilenburg i Mockhrena. W Mockhrenie skręcamy w prawo na Schildau i po paru kilometrach dojeżdżamy do Wildschutz. Kamieniołom nosi tą sama nazwę co miejscowość w której się znajduje. Po przejechaniu przez centrum poruszamy się dalej główna drogą i po przejechaniu około 500 metrów skręcamy w prawo do bazy nurkowej. Jest tam drogowskaz. Po przejechaniu 200 metrów jesteśmy w bazie. Z Katowic mamy do przejechania 530 km, trasa zajmuje 5-6 godzin.
Na miejscu jest sporo miejsc parkingowych. Jest tam zadaszony budynek w którym można przygotować sprzęt do nurkowanie. Jest tam również dużo ławek i miejsc do suszenia.

Zejście do wody jest bardzo łagodne. W wodzie znajdują się schodki na których możemy położyć stejdże i przygotować się do nurkowania.

Opis akwenu:
Wildschutz jest dużym kamieniołomem o wymiarach (296 metrów długości i 270 metrów szerokości), z dobrze zagospodarowanym przyległym terenem. Dojście do wody jest bardzo wygodne po betonowych schodkach.

Idealne miejsce dla nurkowań technicznych. Woda ciemna ale do 30 m widać światlo. Pod wodą znajduję się mnóstwo atrakcji, głównie w południowo wschodniej części zbiornika czyli po lewej stronie od wejścia do wody. Podwodne atrakcje są w większości oporęczowane i zaznaczone dużymi bojami.


Niebezpieczeństwa:
Duża głębokość zaraz po wejściu do wody, niska temperatura

Podwodne atrakcje:

Znajdują się w większości na głębokości 40-55 metrów. Wyjątkiem jest stacja pomp nr 2 na głębokości 70 metrów.
Są to wszelakiego rodzaju urządzenia oraz resztki budynków, stacje pomp, domki strzałowego, magazyn amunicji, konstrukcje stalowe, pozostałości windy i inne pozostałości powydobywcze. Poza tym znajdziemy tutaj całą gamę atrakcji zainstalowanych przez nurków. Są to min.: budka telefoniczna, samolocik, latarnia uliczna. Miejsca te w większości są obojkowane (duże zółte, pionowo sterczące ok. 1,5 m nad powierzchnią wody boje). Czerwona boja prowadzi na 70 metrów. Podwodne atrakcje są w większości oporęczowane. Niesamowite wrażenie robi również zalany las rosnący w sąsiedztwie pionowych ścian.  

Po wejściu do wody można napotkać dużo różnych ryb: płocie, okonie, szczupaki.

Inne uwagi:

Zdjęcia oraz opis tych wszystkich atrakcji znajduje się na stronie - www.tsbuder.de
Przed nurkowaniem należy wypełnić odpowiedni formularz - dane personalne, posiadany stopień, liczba nurkowań, aktualne badania medyczne. Za wstęp do bazy płacimy 10 euro. Jest możliwość noclegu w bazie ale należy zostać minimum na dwie noce. Koszt noclegu ze śniadaniem i opłatą za wstęp to 32 euro. W bazie można napełnić butle ale tylko powietrzem i zimnymi nitroksami. My zostawaliśmy tylko na jedną noc i w związku z tym spaliśmy w pensjonacie Meyers Gastfoh oddalonym około 5 km od kamieniołomu. Miejsce godne polecenia (www.meyers-gasthof-audenhain.de). Nocleg w cenie 18-20 euro i bardzo smaczne jedzenie.

 

strony internetowe
strony internetowe