Lokalizacja:
Haslich (Sachsen) N 510 14,878' E 0140 0,774'

Głębokość maksymalna: 46 m.

Widoczność:
W zależności od pory roku - do termokliny widoczność około 5 m, po przejściu pod termoklinę sięga 10-20 m. Woda ciemna, o zielonkawym odcieniu, pod termokliną temperatura 4 st. C.

Dojazd:
Kamieniołom położony po prawej stronie od autostrady A4 na Drezno w miejscowości Haslich. Z Katowic jedziemy autostradą A4 na Zgorzelec i dalej za granicą na Drezno. Zjeżdżamy zjazdem na Kamenz i dalej jedziemy lokalną drogą przez Steinę do miejscowości Haslich. Będąc już w miejscowości Haslich wypatrujemy starych wagoników wykorzystywanych kiedyś w kamieniołomie. Właśnie tam znajduje się kamieniołom. Dojazd z Katowic zajmuje ok 3-4 godzin.

Opis akwenu:
Zejście po wąskich schodkach, kilkanaście stopni. Wejście szerokie, płytkie do 1,5 m, gdzie można dokonać poprawek sprzętu. Po zanurzeniu: półka, którą schodzi się pod wodę obrywa się nagle pionowo w dół i opada do około 35m. Tuż pod półką lekko na prawo znajduje się wrak sporej łodzi motorowej na 28-33m. Płynąć dokładnie do środka kamieniołomu można osiągnąć głębokość około 47 m. Na lewo od wejścia piękna półka gęsto obrośnięta roślinnością gdzie lubią się kryć szczupaki i karpie. Wokół kamieniołomu znajdują się pionowe kamienne ściany opadająca do około 30 m .  Główną atrakcją jest głębokość,wrak łodzi oraz  niesamowite pionowe ściany.

Nurkując tam we wrześniu 2010 roku zrobiliśmy dwa nurkowania po 60- 70 minut każde. Podczas pierwszego nurkowania popłynęliśmy od wejścia do środka kamieniołomu gdzie znaleźliśmy 46 metrów. Na dnie całkowita ciemność i widocznośc ok 1 m. Natępnie po dnie dopłynęliśmy do końca kamieniołomu i wróciliśmy mając ścianę kamieniołomu po lewej stronie. Płynąc wzdłuż ściany widoczność wynosiła ok 10 -15 metrów. Po przerwie zrobiliśmy drugie nurkowanie. Tym razem opłynęliśmy cały kamieniołom zaczynając od lewej strony. Na początku płynęliśmy na głębokości 35 metrów aby póżniej stopniowo wypłycać. Na głębokościach 20- 30 metrów była bardzo dobra widoczność sięgająca 20 metrów. Dekompresję robiliśmy płynąc. Kamieniolom można opłynąć w czasie ok 50-60 minut. Podczas nurkowania używaliśmy twina 2 x 12 l  z powietrzem (220 bar) oraz stejdża 80 cf (200 bar) do dekompresji z NX 50. Gazów wystarczyło nam na te dwa nurkowania i nie musieliśmy dobijać powietrza w Steinie.

Inne uwagi:
To miejsce nie posiada bazy. Nad tym kamieniołomem jest pomieszczenie gdzie należy uiścić opłątę za nurkowanie i dokonać rejestracji. Właściwa baza znajduje się nad kamieniołomem Steina. Na terenie bazy znajdują się zadaszone stoły do klarowania sprzętu.

strony internetowe
strony internetowe