Lokalizacja:
Miejscowość: Horka / Kamenz (Sachsen)

N 510 15,764' E 0140 14,811'

Głębokość maksymalna: 33 metry

Widoczność:
Widoczność nawet do 20 m, woda jasna i przejrzysta o niebieskawym odcieniu. Kamieniołom  jest młody stąd całkowity brak osadów mulistych i roślinności tworzącej kwitnienie, a temperatura poniżej termokliny na 6m to około 6-10 st. C

Dojazd:
Ze Śląska jedziemy autostradą A4 na Zgorzelec, a za granica kierujemy się  na Drezno. Jedziemy A4 w kierunku Bautzen i zjeżdżamy zjazem "Uhyst a.T.". Następnie w prawo na Crostwitz. W Crostwitz w kierunku Konigswarthy. Po przejechaniu ok. 2,5 km, przy zielonym drogowskazie, skręcamy w prawo w niewielką asfaltową ulicę w strone masztu telekomunikacyjnego i jesteśmy na miejscu. Dojazd to ok. 350 km i zajmuje ok. 3 godzin.

Opis akwenu:
Horka nazywana jest Perłą Łużyc Zachodnich. Jest to skalny kocioł otoczony skalnymi płaskowyżami  i granitowymi wiezyczkami. Jest to dawny kamieniołom pozostawiony przez górnicto. Kamienie rozpoczeto w nim wydobywać w 1812 roku.Zejście do wody odbywa sie po szerokich, wygodnych metalowych schodach. Na wodzie jest platforma gdzie można dokonać ostatnich poprawek sprzętu przed nurkowaniem.
Po zanurzeniu mamy głębokość około 3 m. Niżej na 9 metrach znajduje sie naturalna platforma, którą można wykorzystać do sprawdzenia sprzętu lub ćwićzeń. Nastepnie stok gwałtownie opada do około 30 m. Prawa strona to pionowe ściany z licznymi półkami opadające do ok. 24 m, dalej dwie ciekawe zatoczki z zatopionymi drzewami i głębokością koło 15m. Przeciwległa ściana to pionowa skała do około 25 m, natomiast lewa ściana to również pionowa skała z półkami opadającymi do około 25 m. Najgłębsze miejsce leży niedaleko wejścia do wody w kierunku środka kamieniołomu i wynosi około 33 m. Po wejściu do wody, na lewo od platformy znajdują się  ruiny budynku, resztki rur, zabawne gadżety umieszczone przez nurków. Można tu znaleźć lusterko, krasnale i rekiny (przy prawej stronie kamieniołomu), rowery (w najgłębszym miejscu kamieniołomu).

Fauna i flora: wiele okoni i szczupaków o imponujących rozmiarach, można również spotkać liny, płocie i inne mniejsze ryby. Roślinność uboga, ze względu na brak podłoża - skały - głównie porosty i glony. Kamieniołom niewielki, można go opłynąć przy jednym długim nurkowaniu.

Nasze nurkowanie trwało 100 minut i udało nam sie spokojnie opłynąc cały kamieniołom zwiedzając również zatoczki. Nurkowaliśmy w listopadzie i temperatura w całym zbirniku wynosiła 10 0C, a widoczność 15-20 m. Do nurkowania używaliśmy zestawu 2x12 l z powietrzem oraz NX 50 do dekompresji( (80 cf). Jenak do tego nurkowania lepszy byłby NX 32 lub NX 36 w twinie i rownież NX 50 do deco. Naszym zdaniem jest to jeden z najładniejszych kamieniołomów po naszej zachodniej granicy.Inne uwagi:
Baza nurkowa: sprężarka z wieloma stacjami do napełniania butli. Całodzienna opłata za nurkowanie w kamieniołomie to 6 EURO. W bazie jest również możliwość noclegu w pokojach sąsiadujących z bazą.

Kamieniolom jest oddalony o 60 km od Drezna. Wiecej informacji na www.tauchsee-horka.de

 

strony internetowe
strony internetowe