VIS, CHORWACJA 19-26.09.2015

Zakończyliśmy wyjazd rebreatherowy na wspaniałą i kultową dla nurkowań wrakowych wyspę VIS w Chorwacji. W nurkowaniach brało udział 15 osób na rebach oraz kilka osób na OC. Były 2 Megalodony, 2 Optimy, Revo, Posejdon, 2 XCCR oraz 7 HammerHeadów. Nurkowaliśmy z chorwacką bazą  Manta, która mieści się w miejscowości Komiza. Baza jest bardzo dobrze zorganizowana pod kątem nurkowań technicznych. Posiadają dwie łodzie wyposażone w windy. Sprzęt zostawia się na łodzi, a butle są ładowane powietrzem bezpośrednio na łódce bez konieczności noszenia ich do bazy. Baza jest naprawdę godna polecenia. Pogoda nam dopisała i udało nam się wykonać wszystkie zaplanowane nurkowania. Byliśmy na następujących wrakach:

1. Samolot B-24 TULSAMERICA- 52 m, 90 min

2. Vassilio-51 m, 105 min.

3. Ursus- 61 m, 112 min.

4. Brioni- 58 m, 116 min.

5.Fortunal- 55 m, 71 min.

6. Vassilios- 50 m, 90 min.

7. Bombowiec B-17: 70 m, 120 min.

 

ATTERSEE KWIECIEŃ 2015

I dzień: Schwarze Brucke- 88 m

II dzień: Offen- 110 m

III dzień: Offen- 90 m

IV dzień: Offen- 120 m

Wszystkie nurkowania na CCR Hammerhead Classic

ATTERSEE PAŹDZIERNIK 2014

I dzień: Scharze Brucke -70 m

II dzień:Offen-100 m

III dzień:Offen 92 m

IV dzień: Offen 105 m

Wszystkie nurkowania na CCR Hammer Head Classic. Temperatura wody na deco 16 st. Poniżej 20 metrów dobra widoczność.

ATTERSEE KWIECIEŃ 2014

I dzień: Schwarze Brucke- 50 m.

II dzień: Offen- 80 m

III dzień: Offen- 92 m

IV dzień: Offen- 102 m.

Nurkowania na CCR HH. Temperatura wody ok 4 st. Zimno ale za to rewelacyjna widoczność pod wodą ok 20 m.

 

WILDSCHUTZ XII 2013                                      

W pierwszy weekend grudnia byliśmy na nurkowaniu w zalanym kamieniołomie o nazwie Wildschutz w Saksonii. Z Katowic jest tam bardzo dobry dojazd- trasa 530 km zajmuje około 5-6 godzin. W kamieniołomie wydobywany był granit. Na miejscu znajduje się baza nurkowa i prowadzony jest pensjonat (32 euro/os. ze śniadaniem , w cenie noclegu wstęp 10 euro). Teren jest duży i dobrze zagospodarowany, z zamknietym budynkiem do przebierania. Istnieje możliwość napelniania butli ale tylko powietrzem i zimnymi nitroksami. Akwen ma wymiary 270 metrów szerokości i 300 metrów długości. W wiekszej cześci kamieniołomu dno znajduje się na głębokości 45-55 metrów. W południowej cześci kamieniołomu znajduje się niecka gdzie dno ma głębokość około 70 m. Przy wejściu do wody ściany opadają stromo w dół, jest tam poprowadzona poręczówka aż do głębokości około 70 metrów. W cześci południowo- wschodniej zbiornika czyli po lewej stronie od wejścia do wody  znajduje się mnóstwo podwodnych atrakcji, głównie na głebokości 40-50 metrów. Są to pozostałości po eksploatacji kamieniołomu i w większości są obojkowane. Do najciekawszych z nich należą: stacja pomp z dużym silnikiem w środku, budynek magazynu amunicji, pozostałości widny i kilka metalowych konstrukcji. Niesamowity jest również zalany las. W części głebokiej na około 70 metrach znajduje się druga stacja pomp z rurami słuzacymi kiedyś do pompowania wody. Po przybyciu na miejsce w sobotę wykonalismy nurkowanie na głebokość 64 metrów. Po wejściu do wody z prawej strony popłyneliśmy wzdłuż poręczówki na 64 metry (linka opada dalej aż do 70 m). Później odbiliśmy z powrotem do południowo-wschodniej ścianki i tam już zostaliśmy przez godzinę oglądając pozostałości maszyn. Całe nurkowanie trwało 70 minut. W niedzielę była słoneczna pogoda. i widoczność pod wodą byłą jescze lepsza około 20 metrów. Po wejściu do wody popłynelismy wzdłuż lewej ścianki, która szybko opadała na 50 metrów. Po paru minutach płynięcia zobaczyliśmy poręczówkę skręcajacą w prawo w kierunku głebokiej częsci. Po paru minutach osiągneliśmy 67 metrów. Pózniej pływaliśmy około 40 minut w przedziale 45-55 metrów. Zobaczyliśmy m.in dwa budynki (jednym z nich była stacja pomp z dużym elektrycznym silnikiem w środku na głębokosci 48 metrów). Duże wrażenie zrobił na nas zalany las. Całe nurkowanie trwało 84 '. Nurkowaliśmy na CCR-ach Hammer Head, jako diluentu używałem TMX-u 18/45 , miałem rownież bailout 18/45 w stagu S80 i EAN 50 również w S80. Kamieniołom zrobił na nas bardzo duże wrażenie i naszym zdaniem jest najlepszym niemieckim kamieniołem do nurkowań głebokich. Na pewno tam jeszcze wrócimy, żeby zobaczyć drugą stację pomp na 74 metrach. Nurkowaliśmy w składzie Michał Rachwalski (CCR HH), Irek Kwaśniewski (OC) i ja Tomasz Sobczak (CCR HH).

I POLSKA WYPRAWA NA WRAK KRĄŻOWNIKA UNDINE XI 2013

W listopadzie 2013 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w prawdopodobnie pierwszej polskiej wyprawie na wrak krążownika SMS UDINE. Był legendą Kriegsmarine, pływał i walczył na Bałtyku przeciwko Rosji i Anglii. Zatonął 7 listopada 1915 roku na skutek trafienia dwoma torbedami. wystrzelonymi z angielskiej łodzi podwodnej. W wyniku trafienia zginęło kilkunastu marynarzy. Undine leży u wybrzeży Szwecji i warunki do nurkowania są zazwyczaj bardzo trudne ze względu na silne prądy i fale wystepujące na pełnym morzu. Udało nam się zrobić tylko jedno nurkowanie. Okręt ma dlugość 105 m, 12,4 m szerokości. Zabierał na poklad 14 oficerów i 256 marynarzy. Wrak krążownika leży na głębokości 37-47 m przechykony na prawą burtę, a kadłum jest mocno skorodowany. Widoczne są sporej wielkości działa i inne elementy uzbrojenia. Poszczególne elementy wraku są mocno zniszczone i w związku z tym trudno rozpoznawalne. Mimo póżnej pory roku i silnych prądów temperatura na dnie wynosiła 11 st. Niestety ze wzgledu na warunki pogodowe podczas trzydniowej wyprawy udało nam się zrobić tylko to jedno nurkowanie. Wyprawa została zorganizowana przez CN Anaconda, a jej termin zbiegł sie z 98 rocznicę zatonięcia okrętu.

 

ATTERSEE 18-21 IV. 2013

I DZIEŃ: Od razu po dotarciu na miejsce zanurkowalismy w miejscu o nazwie UNTERWASSERWALD. Pod wodą znajdują się olbrzymie pnie drzew.Gębokość: 28 m 47'

II DZIEŃ: Pierwsze nurkowanie to SCHLIERWAND- ścianka opadająca do 40-50 metrów, którą znajduje się po 10 minutach płynięcia.Głębokość 36 m 35 '. Drugie nurkowanie na KOHLBAUERNAUSATZ po drugiej stronie jeziora. Znajduje się tam ciekawa ścianka po prawej stronie od wejścia oraz zatopiona łódka. Nurkowanie trwało 65 minut, głebokość 32 m.

III DZIEŃ: HINKELSTEINE: są to trzy olbrzymie głazy które znajdujemy po lewej stronie od wejścia po 10 minutach płynięcia. Poniżej głazów opadliśmy na 45 metrów. Nurkowanie trwało 67' minut.

IV DZIEŃ: Tego dnia wróciliśmy na UNTERWASSERWALD aby jeszcze raz pooglądać zatopione drzewa. Poniżej drzew dotarliśmy na 50 metrów.Nurkowanie trwało 60 minut.

Podczas tego wyjazdu cały czas nurkowałem na REBIE. III i IV dnia nurkowałem na TMX 18/45 jako diluent i bailout.

Planowaliśmy nurkowania na OFENIE I SCHWARZE BRICKE ale miejsca te były od miesiąca zamkniete z powodu trwającej akcji poszukiwawczej.

 

 

KOBANYA MINE 1-2 XII. 2012

Było to nurkowanie w zalanej kopalni wapienia z XVI wieku, z której wydobywano kamień do budowy Budapesztu.

I nurkowanie: Schodkami weszliśmy do ciasnego korytarza o długości 240 metrów. Po pokonaniu tego odcinka wpłynelismy do komnaty na głębokości 30 metrów. Następnie tym samym korytarzem wrócilismy do komnaty przy wejściu głównym. Jozef pokazał nam kilka wąskich korytarzy z restrykcjami. Nurkowanie trwało 71' max gł.:31 m. Temperatura wody: 12 stopni.

II nurkowanie: Nurkowanie na oświetlonej klatce schodowej do 30 metrów. Po dokładnym obejrzeniu klatki wypłyciliśmy do 12 metrów i popłynelismy korytarzem do komnaty. Powrót wzdłuż poręczówki. W tymmiejscu woda była zimniejsza 10 stopni. Nurkowałem w twinie 2x12 EAN 32.

 

WETRO 7.11.2013

Kolejny raz nurkowaliśmy w tym kamieniolomie. Standardowo od platformy w dół do dna, później na 45 metrach do sztolni i dajej na drugą stronę zbiornika. Mając cały czas ściankę po prawej stronie dotarliśmy do punktu wyjścia. Całe nurkowanie trwało 64 ', natomiast 35' spędziliśmy w przedziale 40-45 metrów głębokości. Woda miała 4 stopnie a na deco aż 8. Wizura w listopadzie była rewelacyjna w całym zbiorniku. Nurkowałem w twinie 2x12 air i EAN 50, OXY w stagach S 40.

 

MILTITZ MINE DIVING 3 - 5.XI 2012

Podczas tego wyjazdu nocowaliśmy na Sparmanie u Josta i z tamtąd jeżdziliśmy do kopalni. W Miltitz można nurkować tylko w okresie jesienno-zimowym i trzeba dużo wcześniej rezerwować nurkowania ponieważ jest wpuszczana tylko ograniczona- niewielka liczba nurków. Miejsce jest niesamowite. Wykonaliśmy dwa nurkowania. Pierwsze nurkowanie wzdłuż żółtego "main lein'a" z krótkimi odejściamy wzdłuż cienkiej żółtej poręczówki. Nurkowanie trwało 65 minut-max głebokość 15 m. Drugiego dnia dopłynęliśmy do 26 metra chodnika, gdzie znajduje się szkielet, a nurkowanie trwało 60 minut. Pływaliśmy wzdłuż żółtych i zielonych by-passów i mieliśmy okazję pokonać kilka restrykcji. Nurkowałem w twinie 2x12 plus stage z EAN 50. Temperatura wody wynosiła 8 stopni. Wizura podczas pierwszego dnia była niesamowita natomiast w niedzielę byo już trochę gorzej.

JASTARNIA 06.07-08.07.2012

Na poczatku lipca byliśmy  na Helu. Wykonalismy cztery nurkowania na następujących wrakach: Grożny, Delfin, Malutka i ostatnie nurkowanie na Bryzie. Podczas tego wyjazdu dużo ćwiczyliśmy- asystowałem podczas kursu wrakowo-morskiego PSAI. Oprócz ćwiczeń na wrakach były też ćwiczenia w porcie m.in. z wycinania z poręczówki. Pierwszy raz nurkowałem w REBIE  na Bałtyku.

ATTERSEE 12-15.04. 2012

W kwietniu byliśmy na Attersee. Wyjechaliśmy z Katowic w czwartek rano i po południu byliśmy już w miejscowości Wayregg am Attersee, gdzie mieliśmy noclegi. Jeszcze w czwartek po południu wykonaliśmy pierwsze nurkowanie w miejscu o nazwie SCHLIEREWAND na głębokość 60 metrów. Nurkowanie trwało 51 minut. W twinach 2x12 l mieliśmy tmx 18/45 a do deco EAN 50 i tlen. W piątek rano nurkowaliśmy na OFFEN- 69 metów i czas 61 minut (tmx 18/45). W sobotę nurkowaliśmy również na OFEN. Osiągnęlismy 76 metrów a nurkowanie trwalo 66 minut (tmx 15/55).Ostatniego dnia pobytu zanurkowaliśmy na SCHWARZE BRICKE (tmx 17/46, 61 metrów, 62 minuty). W kwietniu temperatura wody wynosiła 3-4 C, a na deco 7-8 C. Widoczność pod wodą była bardzo dobra, szczególnie na OFFEN i SCHWARZE BRICKE. Do nurkowań używaliśmy twinów 2 x 12 l oraz butli deco 2 x S80. Na wyjeżdzie było 13 osób i większość wykonywała nurkowania tmx. W najbliższym czasie planujemy powtórzenie wyjazdu.

 

SAFAGA 2012

Na początku stycznia tego roku byliśmy w Safadze. W tym czasie Safaga była praktycznie pusta i mieliśmy wszystkie nurkowiska tylko dla siebie.Wykonalismy 10 nurkowań z łodzi i byliśmy między innymi na: PANORAMA REEF oraz wraku SALEM EXPRESS. Do tego wraku mieliśmy okazję wplynąć i przez ponad 30 minut opłyneliśmy wszystkie pokłady. Zobaczyliśmy między innymi stołówkę, rozsypane walizki w ładowni, dwa samochody osobowe i traktor. W tym czasie na Salemie była tylko nasza grupa. Niesamowite wrażenie robi również PANORAMA REEF- wspaniała rafa opadająca na ponad 300 metrów. Widzieliśmy wspaniałe rafy oraz mnóstwo ryb z delfinami pływającymi wokół statku włącznie. W tym czasie woda miała temperaturę 23 stopni, temperatura powietrza w dzień 20-22 stopni, natomiast w nocy spadała do około 15 stopni. Wszystkie nurkowania wykonałem w side mouncie od Starnasia z jedną butlą. Wcześniej nurkowałem w tym zestawie z dwoma i z czterema butlami i chciałem się przekonać jak będzie się pływać z jedną butlą. Po dziesięciu nurkowaniach mogę powiedzieć, że spełniła moje oczekiwania i jest to również bardzo dobra uprząż do nurkowań typowo rekreacyjnych. Wyjazd był bardzo udany i zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, które można zobaczyć w Galerii.

 

AUTORYZOWANY SERWIS AUTOMATÓW APEKS

W grudniu 2011 roku ukończylismy kurs serwisantów automatów oddechowych firmy Apeks i zostaliśmy autoryzowanym punktem Apeksa. Zapraszamy do serwisowania oraz zakupu tych automatów u nas.

TMX HAŃCZA 11.11.11

W długi weekend listopada nurkowalismy na Hańczy. Wyjechaliśmy z Katowic w czwartek a wracaliśmy w niedzielę. Nurkowania zaplanowaliśmy na piątek, sobotę i niedzielę. Pogoda jak na jesień była bardzo dobra- cały czas było słonecznie ale zimno (0-4 st.). Nocowaliśmy u Słowikowskich. Pierwsze nurkowanie wykonaliśmy z II parkingu. Poplynelismy po stoku na kompas (310-330 stopni) i zaplanowaną głębokość 61 metrów osiągnelismy w 11 minucie nurkowania. Całe nurkowanie trwało 51 minut. W twinie 2x12 mieliśmy TMX 21/25 a na deco EAN 50 oraz OXY. W sobotę wykonaliśmy drugie nurkowanie również z II parkingu. Zaplanowaną głębokość 72 metry osiągnęliśmy w 17 minucie płynąć po stoku i skręcając lekko w prawo od lini brzegowej. Nurkowanie trwało 71 minut a jako bottom gas użyliśmy trimiksu 18/45. Gazy deco bez zmian: EAN 50 i tlen. Na ostatni dzień 13.11 zaplanowaliśmy nurkowanie finałowe z pływającej platformy wypożyczonej z bazy Banana Divers. Wyposażyliśmy platformę w silnik elektryczny i z parkingu przy bazie popłyneliśmy na drugą stronę jeziora.Tam zacumowaliśmy przy boji i po linie zeszliśmy na 60 metrów i dalej po stoku zanurkowaliśmy na 81 metrów. Z tej głębokości wracaliśmy w 10 minucie nurkowania, a cała akcja trwała 70 minut. Wynurzaliśmy się po stoku na kompas.W twinach mielismy TMX 17/52  a gazy deco takie same jak w poprzednich nurkowaniach. To nurkowanie podobało nam się najbardziej ze względu na ciekawie ukształtowany i mocno opadający w dół stok. Podczas wszystkich nurkowań była dobra widoczność a światło słoneczne przenikało wodę do 30 metra.Temperatura wody na dnie około 5 stopni natomiast na ostatnich przystankach 6-7. Nurkowaliśmy w zespole trzyosobowym w sprawdzonym składzie tj.:Bartek Łuczywo, Irek Kwaśniewski i ja (T.Sobczak).

 

INSTRUKTOR M2 KDP/CMAS

W sierpniu tego roku Marek Wiecek podniósł swoje kwalifikacje do stopnia M2 KDP/CMAS uzyskując w ten sposób uprawnienia do  samodzielnego szkolenia płetwonurków do stopnia P3 wlącznie. W zwiazku z tym zapraszamy wszystkich na szkolenia P1, P2, P3 oraz wszystkie szkolenia specjalistyczne: nitroks, suche skafandry,podlodowe itd.

BORNHOLM- FU SHAN HAI, AFFAIRA 14-15.08.2011.

Po przejechaniu całej Polski dotarliśmy późnym wieczorem do Darlówka i zaokrętowaliśmy się na NITROKSIE. Wypłynęliśmy jeszcze w nocy w kierunku Bornholmu. Pogoda była sztormowa i bujało tak, że cięzko było sie utrzymać leżąc w kojach. Udało nam sie zrobić dwa nurkowania  na Fu Shan Haiu.Ten chinski masowiec o długości 250 metrów, z nadbudowką o wysokości 30 metrów, zotonął w wyniku kolizji z polskim holownikiem "Gdynia" w 2004 roku. Podczas pierwszego nurkowania pływaliśmy wokół jednego piętra nadbudówki na głębokosci 35-40 metrów z lekką penetracją pomieszczeń sterówki.Czas tego nurkowania wyniósł 69 minut. Drugie nurkowanie wykonaliśmy schodząc wzdluż ściany nadbudówki do ładowni na głąbokość 56 metrów (czas 55 minut). Do tego nurkowania użyliśmy TMX-u 21/35 oraz stadardowych gazów deco.Masowiec robi naprawdę niesamowite wrażenie swoją wielkością oraz mozliwościami penetracji.Aby go zobaczyć w całości trzeba by nurkować na nim przez cały tydzień. Kolejnego dnia nurkowaliśmy na wraku żaglowca z XIX wieku o nazwie Affaira. Podczas tego nurkowania mieliśmy naprawdę niesamowitą widoczność ok 30 metrów. Było jedna  zimno: na dnie temperatura 5 stopni natomiast na deco tylko 7. Affairę ogladaliśmy przez 30 minut a cale nurkowanie trwało 61 minut. W butlach miałem TMX 21/13, który powstał przez dobicie twina z trimiksem z poprzedniego nurkowania. powietrzem. W planie mieliśmy więcej wraków, miedzy innymi łódź podwodną klasy "whisky" ale pogoda nam na to nie pozwoliła. Taki jest jednak urok nurkowań na otwartym morzu, a w szczególności na Bałtyku.


SPARMANN 17.07.11

Dla odmiany, po kilku nurkowaniach ne Wetro w tym roku wybraliśmy sie do kamieniołomu Sparmann, ktory to znajduje się w środku niemieckiego miasteczka. Po dojechaniu na miejsce zaskoczyła nas mała ilość nurków co moglo tylko świadczyć o kiepskiej wizurze. Nasze przypuszczenia wkrótce się potwierdziły, widoczność była naprawdę fatalna 2-3 metrów, a przy dnie w pewnym momencie spadła do zera (nie było widać światła z naszych głownych latarek). Po wejściu do wody, po powierzchni popłyneliśmy do boji i opadliśmy w dół na 50 metrów (w 3 minucie nurkowania), nastepnie znaleźliśmy schodzącą w dół drabinkę i przymocowaną do niej poręczówkę prowadzącą na 65 metrów. Tą głebokość osiągneliśmy w 12 minucie. Nastepnie dopłynelismy na kompas do ściany i opłyneliśmy cały zbiornik. Nurkowanie trwało 67 minut.Jako gazu dennego użylismy TMX 18/40 a do dekompresji EAN 50 i tlenu.

 

SVOBODNE HERMANICE 2.05.2011

Po udanym trimiksowym nurkowaniu na Wetro zostało nam trochę TMX-u w butlach i postanowiliśmy wybrać się do Hermanic zrobić nurkowanie po dnie tam i z powrotem. Dobiliśmy twina nitroksem i wyszła nam mieszanina TMX 30/15. Do inflacji suchego mieliśmy oczywiście argon, który zapewnił nam komfort cieplny. Woda w czasie nurkowania, które trwało 72 minuty miała 4 stopnie (na deco 9). Średnia głębokość tego nurkowania to 26 metrów natomiast najgłebiej było oczywiście przy studni 37 metrów. Widoczność wynosiła w porywach 6 metrów. Jednak woda cały czas się jeszcze miesza. Jako gazów deco używaliśmy EAN 50 oraz OXY.

NIEMIECKIE KAMIENIOLOMY 2011

WETR0 23.04.2011

Zaczynamy wlaśnie kontynuować nurkowania w niemieckich kamieniołomach. Na pierwszy ogień wybraliśmy dobrze nam już znane Wetro. Znamy je z nurkowan powietrznych a teraz zanurkowaliśmy tam na trimiksie 18/30 w twinie 2 x 12 l.  Do dekompresji zabraliśmy EAN 50  w  butli S80 oraz tlen w butli S40. Nurkowanie miało następujący przebieg: zanurzaliśmy się przy pomoście korzystając z liny upustowej i dno osiągnęliśmy w 5 minucie. Dno opuszczaliśmy w 8 minucie nurkowania i popłyneliśmy w kierunku sztolni. Odpłynięcie od liny upustowej przy fatalnej widoczności wymagało chwili zastanowienia. Następnie 12 minut spędziliśmy na głębokości ok 40 metrów. Tą głębokość opuszczaliśmy w 20 minucie. Nąstepnie 10 minut spędziliśmy na głebokości ok 30 metrów. Wynurzenie do pierwszego przystanku rozpoczęliśmy w 30 minucie nurkowania. Całe wielopoziomowe nurkowanie trwało 65 minut. Podczas całego nurkowania była fatalna widoczność ok 2 m spowodowana miksją wiosenną. Podczas opadania w dół nie było widać nawet ścianki. W czasie dekompesji mieliśmy przygodę z zamarzniętymi automatami w butli z EAN 50. Jeden automat odmarzł po kilku próbach odkręcania i zakręcania natomiast u kolegi był większy problem i robiliśmy deko wg awaryjnego run timu (brak EAN 50). Temperatura przy powierzchni wynosiła 13 stopni natomiast poniżej 10 metra już tylko 4. Do inflacji suchego skafandra używaliśmy butli 0,85 l z argonem.Najwiekszym problemem podczas całego nurkowania było ciągłe zwracanie bacznej uwagi aby się nie pogubić (nurkowaliśmy w 3 osoby). Po nurkowaniu w Sproitz chcemy się wybrać do Sparmann rownież na nurkowanie TMX ale poczekamy ąż się skończy mieszać woda i może zrobimy Horkę w długi weekend majowy.

DAHAB 2011- EXPEDITION TRIMIX

W marcu tego roku mialem przyjemność uczestniczyć w kursie Expedition Trimix PSAI organizowanym przez Tomka Maślonkę.

Zrobiliśmy sześć niesamowitych nurkowań w takich miejscach jak Lighthouse, Blue Hole oraz Canyon.

W pierwszych dniach pobytu w opustoszałym w tym roku Dahab wykonaliśmy dwa nurkowania powietrzne na Llighthousie, pierwsze na 50 m natomiast w dniu następnym na 55 m. W trzecim dniu przenieslismy się nad Blue Hole gdzie wykonaliśmy trzy nurkowania.  Pierwsze nurkowanie na 65 m z użyciem TMX 18/35 i czasem dennym 6 min. Drugie nurkowanie było rownież na 65 metrów ale czas denyy wynosił 9 minut.Podczas tego nurkowania przepłyneliśmy pod Archem widząc dno pod nami. Podczs trzeciego nurkowania na Blue Holu bylismy na 78 metrach z czsem denny 5 minut (TMX 16/45). Dno już było widoczne na wyciągnięcie ręki (ale musi jeszcze na nas poczekać). Do dekompresji używaliśmy EAN 50 oraz OXY w stagach 80 cf. Gazy denne mieliśmy w twinach 2 x 12 l. Podczas nurkowania na 75 metrów mieliśmy jeszcze stage z TMX zawieszony jako depozyt na 50 metrach. W ostanim dniu nurkowaliśmy na Canyonie. Zanurkowaliśmy na 63 metry z czasem dennym 10 minut (TMX 17/28). W trakcie tego nurkowania spotkaliśmy Darka "Miodzia" Wilamowskiego, który przygotowywał się do swojego nowego rekordu. Zdjęcia z tego wyjazdu znajdują się w naszej galerii.

ZIMA 2011

Podczas tegorocznej zimy cały czas nurkowaliśmy pod lodem na Koparkach oraz Hermanicach wykorzystując techniki jaskiniowe. Zdjecia w galerii.

NIEMIECKIE KAMIENIOŁOMY 2010

20.11.2010

W sobotę 20 listopada mieliśmy przyjemność nurkować w kamieniołomie Horka.

Dystans z Chorzowa to około 400 km i można tam dojechać w ok 3-3,5 godziny. Naszym zdaniem jest to jeden z najładniejszych zbiorników. Wykoanliśmy tam jedno nurkowanie trawjące 100 minut. Opis akwenu w zakładce "Miejsca nurkowe" a zdjęcia w galerii.

 

6-7.11.2010

W dniach 6-7 listopada byliśmy na Baltictechu. Naszym zdaniem naprawdę warto tam pojechać. Informacje o konferencji na stronie www.baltictech.com. Przed konferencją nurkowaliśmy z Pawłem Porębą na wrakach. Film wkrótce w Galerii.



01.10.2010

We wrześniu tego roku rozpoczęliśmy zwiedzanie niemieckich kamieniołomów znajdujących się przy naszej zachodniej granicy. Planujemy odwiedzić wszytkie zbiorniki (WETRO, SPARMANN, PRELLE,HORKA,LUIZA,STEINA) oraz inne mniej znane. Na początku września byliśmy na  Wetro a tydzień temu nurkowaliśmy w kamieniołomie Prelle. Relacje z nurkowania znajdują się w zakładce "Miejsca Nurkowe" natomiast zdjęcia w "Galerii"

 

 

 


strony internetowe
strony internetowe