Głębokość maksymalna:
36 metrów

Widoczność:
Widoczność bardzo różna, 6-10m ale bywa i 2-3m. Głównie zależy to którym z kolei nurkiem jesteś.

Dojazd:
Należy przekroczyć Czeską granicę i kierować się na Opavę. Z Opavy kierujemy się na Tabor, następnie Velke Heratlice i potem już Svobodne Hermanice

Opis akwenu:
Zalany kamieniołom czarnego łupka dachówkowego. Zbiornik ma kształt rynny o przekroju trójkątnym, najszerszej i najgłębszej w środku, brzegi opadają pod kątem około 45 stopni i spotykają się mniej więcej w osi akwenu. Długość około 300m szerokość 60m. W akwenie przez cały rok utrzymuje się bardzo zimna woda - ok. 4 C poniżej termokliny.

Sporo zatopionych obiektów, wszystkie są umieszczone na dnie, dno ma kształt klina ograniczonego stromymi brzegami, nawigacja wzdłuż dna nie jest więc trudna. Jeżeli zanurzymy się od strony dojazdu znajdziemy na 10 metrach samochód, potem na 20 metrach blok kotwiący keson (po czterech stalowych łańcuchach można wynurzyć się do kesonu znajdującego się na 12 metrach. Do kesonu można wejść, ale uwaga pod ciężarem cięższej osoby keson zaczyna tonąć, dodatkowo dla bezpieczeństwa należy oddychać z własnego automatu. Następnie rów między ścianami opada do 30 metrów. W połowie akwenu jest garb z ręczną pompą na dnie. Potem powoli opada do najgłębszego miejsca tj. 36 metrów tzw. studni. Następnie głębokość zaczyna się zmniejszać, aby znowu opaść przy końcu akwenu. Aby przepłynąć akwen tam i z powrotem należy przygotować się na nurkowanie dekompresyjne trwające ok. 70 minut.

Niebezpieczeństwa:
Duża głębokość, zimna woda, w najgłębszym miejscu słaba widoczność.

Właściciel:
Brak danych

Inne uwagi:
Widoczność przy wejściu nie jest rewelacyjna i jest tym gorsza im więcej osób nurkuje, ale dalej zazwyczaj się poprawia.

 

strony internetowe
strony internetowe