Lokalizacja:w Niemczech.

Głębokość maksymalna: 70 metrów.

Widoczność:
Widoczność do 5 m kiepska, a między 5-6 m w ogóle spadająca do 0. Za to poniżej dobra i bardzo dobra.

Dojazd:
Od strony Berlina autostradą A13 do zjazdu nr 17 na Bernsdorf/Ruhland i dalej na Kamenz. Jadąc z południa Polski autostradą A4 najlepiej zjechać zjazdem Uhyst am Taucher (Taucher = po niem. nurek :-). Kamieniołom znajduje się prawie w centrum miasteczka. Musimy odnaleźć ulicę „Strasse der Einheit" i jadąc nią na północ zobaczymy po prawej stronie szyld prowadzący do bazy nurkowej. W pobliżu Kamenz (10-20km) jest co najmniej kilka innych kamieniołomów do nurkowania, min. Horka, Steina, Prelle i inne.

Opis akwenu:
Sparmann - kamieniołom granitu zamknięty w latach '70. Od 2002 roku pod opieką Szkoły Nurkowania Kamenz. Widoczność do 5 m kiepska, a między 5-6 m w ogóle spadająca do 0. Za to poniżej dobra i bardzo dobra. Największą atrakcją są niewątpliwie stromo opadające ścianki. Do tego zobaczyć można bunkier i instalację napowietrzającą na 29 m oraz pełno starych rur, drutów i innych instalacji. Jak twierdzi szef bazy - kamieniołom jest do dziś mało poznany przez nurków, więc każdy może odkryć nową ciekawostkę. Niestety nie jest to akwen, w którym odnajdą się miłośnicy ryb.

Niebezpieczeństwa:
Jest to głęboki akwen, w którym niewiele jest miejsc płytszych niż 20 m. Z tego względu niezbyt nadaje się do podstawowego szkolenia i wymagana jest bardzo dobra pływalność. Nie ma obowiązku stosowania dwóch I stopni ale ze względu na częste przypadki zalodzenia automatów jest to opcja zalecana. Nie ma także ograniczenia co do dozwolonej głębokości nurkowania (oczywiście w zakresie posiadanych uprawnień/liczby nurkowań/doświadczenia).

Nasze nurkowanie

Po wejściu do wody dopłyneliśmy po powierzchni do bojki z liną  prowadzącą w dół na 50 m. Na 50 metrach byliśmy w 3 minucie nurkowania. Będąc na tej głębokości odnależliśmy drabinkę do której była przymocowana poręczówka prowadząca na 65 metrów. Tą głebokość opuściliśmy w 12 minucie nurkowania. Na tej głebokości było oczywiście kompletnie ciemno a widzoczność z powodu osadów miejscami spadała do zera. Gdyby nie poręczowka to było by bardzo nieprzyjemnie. Nastepnie zwiedzaliśmy kamieniołom na głębokości 40 m , którą opuściliśmy w 25 minucie. Później to już była tylko dekompresja połączona z dalszym zwiedzaniem akwenu. Dekompresję rozpoczęlismy od 27 metra a cała trwała 27 minut. Jako gazu dennego używaliśmy TMX 18/40 w twinie 2x12 l, natomiast do deco uzywaliśmy EAN 50 w steidżu S80 i tlenu w steidżu S40. Całe nurkowanie trwało 67 minut.
Baza nurkowa
Tauchschule Kamenz www.kamenz.de Na miejscu sprężarka
Inne uwagi:
Nurkowanie w kamieniołomie jest płatne 7 Eur za nurkodzień ;-). Na terenie znajduje się przebieralnia, bar oraz kilka pokoi z piętrowymi łóżkami do wynajęcia (18 Eur za jedną noc ze śniadaniem, 15 Eur za więcej nocy). Chętni mogą też skorzystać z opcji namiot lub samochód na trawniku (4 Eur osoba, 5 E samochód). Toalety i prysznice w standardzie zachodnim - pełna kultura (prysznic płatny 1 E za 5 min). Więcej informacji www.techtauchen-sparmann.de

strony internetowe
strony internetowe