Lokalizacja:
Przepiękne jezioro Attersee położone jest w samym centrum regionu Salzkammergut. Ma 20 km długości, 4 km szerokości. Rozciąga się na powierzchni 47 km kw. i posiada linię brzegową o długości ok. 50 km.

Głębokość maxsymalna: 170 m.

Widoczność:
bardzo dobra, z reguły 10 m, czasem nawet do 20 m.

Dojazd:
Niezależnie od miejsca, w którym przekroczyliśmy granicę Austrii, kierujemy się na Salzburg. Jezioro znajduje się ok. 30 km na północny-wschód od Salzburga

Opis akwenu:
Nurkowiska położone są głównie wzdłuż wschodniego brzegu. Wokół jeziora rozmieszczonych jest kilka dobrze wyposażonych baz nurkowych gdzie można oprócz powietrza, nabić nitroks i trimiks. Najlepsze warunki do nurkowania panują tutaj wiosną i jesienią.

Jeśli chodzi o podwodne atrakcje i wybór odpowiedniego miejsca do nurkowania najlepiej jest zasięgnąć opinii, w którejś z lokalnych baz nurkowych lub zaopatrzyć się w informator o miejscach nurkowych wraz z mapkami i opisami. W zasadzie nurkować można w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Większość jednak nurkowisk znajduje się wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Jadąc drogą przylegającą do samego jeziora, zwracajmy uwagę na małe, niebieskie, przydrożne tabliczki z cyframi. To głównie dzięki nim bez problemu odnajdziemy interesujące nas stanowiska.

Opisy kilku miejsc: 1. Schwarze Brücke (Czarny Most) - parking przy tabliczce "11.7". 4 km na północ od miejscowości Seefeld. Tutaj znajduje się po lewej stronie ulicy malutka wnęka gdzie parkujemy samochód. Po kilku krokach znajdujemy się już w wodzie. Płynąc na wprost na 8 metrach natrafiamy na wrak małej łódki. Tutaj znajduje się również atrakcyjna, opadająca na 55 m ściana. 2. Unterwasser Wald (Podwodny Las) - na północ od miejscowości Weyregg, niewielki parking "3.4" po prawej stronie ulicy. Po zaparkowaniu samochodu przechodzimy na drugą stronę jezdni i schodzimy (ok. 10 m) na prawo w dół małą ścieżką i jesteśmy nad brzegiem jeziora. Po wejściu do wody płyniemy na lewo i po około 2-3 minutach docieramy do "podwodnego lasu". Są to oczywiście pojedyncze, stojące majestatycznie lub powalone drzewa znajdujące się na głębokości 15-25 m. Rozmiary niektórych pni są czasem naprawdę imponujące i warto odwiedzić to miejsce.3. Wandl - parking przy tabliczce nr "23.2". Po wejściu do wody płyniemy na wprost i na 8 m znajduje sie platforma. Kierując się na lewo od platformy na głębokości 15 m leży wrak samochodu nieznanaej marki. Płynąc wciąż w lewo na 21 m znajduje się kadłub niewielkiej łódki.

Niebezpieczeństwa:
Zbiornik jest bardzo głęboki i nurkowie rekreacyjni powinni pamiętać o przestrzeganiu limitów. Woda przez cały rok jest bardzo zimna i dobrze posiadać odpowiednio skonfigurowany sprzęt na takie warunki nurkowe.

Właściciel:
Inne uwagi W mieście Graz znajduje się komora dekompresyjna - telefon: +43 (316) 385 28 03 lub tel. alarmowy 144.

strony internetowe
strony internetowe