Lokalizacja:
Jaworzno-Szczakowa ul. Płetwonurków

Głębokość maksymalna:
16-18 metrów

Widoczność:
Początkowo 8-10 metrów, ze względu na pielgrzymki nurkowe przeciętnie 3-5 m., w zimie nawet ponad 10 m.

Dojazd:
Z autostrady A4 zjazd na Jaworzno, z rynku odbijamy w prawo, po 3-4 km mijamy rozwidlenie dróg - jedziemy za kierunkowskazem na Olkusz, ok.1000 m. dalej skręcamy w prawo, po lewej ręce mijamy kościół, następnie jedziemy ok. 2,5 kilometra, wjazd na teren zbiornika w prawo, obok zakładu kameniarsko-nagrobkowego (za pozostałością taśmociągu naziemnego, przechodzi nad drogą).

Opis akwenu:
Kamieniołom dolomitowy bardzo ciekawy, z zalanymi dwoma koparkami, domkami strzałowymi, połówką poloneza "Caro", samochodem BMW oraz pięknymi pionowymi ścianami.
Większość "znalezisk" jest obojkowana, wszystkie są oporęczowane pod wodą. W bazie znajdują się nowo ustawione domki kempingowe, toalety oraz wiaty.

Niebezpieczeństwa:
Akwen dość bezpieczny, głównie dzięki czystej wodzie i małej głębokości. Pewne problemy początkującym nurkom może sprawić fakt, że głębokość przy pomostach gdzie wchodzimy do wody wynosi 12-14 m.

Właściciel:
Formalnym właścicielem jest Syndyk masy upadłościowej kopalni Jaworzno Szczakowa. Jednak teren ten został wydzierżawiony przez centrum nurkowe "Orka" Mirka Kierepki z Bielska Białej.

Inne uwagi:
Pod wodą można spotkać sporo grup nurków, należy więc zwrócić uwagę czy w trakcie nurkowania nie doszło do zmiany grupy. W miejscach najczęściej odwiedzanych widoczność w sezonie może spadać nawet do 1m.

strony internetowe
strony internetowe